Advertisement

Fön Makinesi Kullanımı

PDF Yazdır E-Posta


Bir çok insan fön makinesini kullanmayı bilmekle beraber, çok basit olsa da fön makinesinin bakımı hakkında bilgi sahibi değildir.  Fön Makinesi basit bir cihaz olmasına rağmen onun da kullanımı esnasında dikkat edilecek bazı küçük ayrıntılar Fön Makinenizin ömrünün uzun olmasını ve daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.

Fön Makinesi nedir?

Öncelikle Fön Makinesi nin tanımını yapmakla başlamak gerekir. Fön Makinesi bir elektrik motoruna bağlı pervanenin üflediği havanın bir rezistans bloğu sayesinde ısıtılarak saça yönlendirilmesidir. Fön Makinesinin, saç kurutma makinelerinden farkı üflediği havanın basıncı ve sıcaklığıdır.
Yapı olarak saç kurutma makinesi sadece saçı kurutmak için tasarlanmıştır. Bu nedenle genelde Fön Makinesine göre daha geniş ağızlıdır. Saç Kurutma Makinesinden çıkan hava saçta daha geniş yüzeye odaklanır, ve sadece saçın üzerindeki nemin kurumasını hedefler.

Kuaför tipi Fön Makineleri ise saçın sadece üzerindeki değil, saç telinin içindeki nemi de kurutmayı hedefler. Saç telinin içindeki nemin kuruması sürecinde saç fırça ile zorlandığı şekli alır. Fön Makinesi bu işlemi gerçekleştirebilmek için yüksek ısılı ve yüksek basınçlı havayı fön başlığı sayesinde bir noktaya odaklar.
Fön Makinelerinde rezistans bloğu daha sık sarılmıştır, bu rezistansdan geçen hava daha yüksek bir ısıya ulaşabilir. Ayrıca güçlü motoru, ve özel açılı pervneleri ile çok daha basınçlı hava üfleme kabiliyetine sahiptir.

Fön Makinelerinin motor güçleri hep tartışma konusu olmuştur. Şu anda piyasada bulunan Fön Makineleri %99 oranında 1700-2000 watt arasında motor gücüne sahiptirler. Nadir de olsa piyasa da 2200 Watt (ve üstü) gücünde fön makineleri bulunmakla beraber 2000 Watt üzerin makinelerin fiyatları çok yüksek olduğu için fiyat performans dengesinde hep dezavantajlı durumdadır. 2000 watt üzeri motorların hacminin de büyümesi motorun ortalama bir fön makinesi kasasına sığmaması problemini doğurmuştur. Piyasada bazı Fön Makinelerinin üzerinde yazan 4200, 3000, 3800 gibi rakamlar sadece Model Numaralarıdır. Makinenizin motor gücünü öğrenmek için kullanım kılavuzuna ya da kasasının üzerindeki kabartma yazılara bakınız.

Fön Makinesi nasıl seçilir?

Fön Makinesi seçimi önemlidir. Profesyonel Fön Makineleri, ( Kuaför Fön Makinası ) dar ağızlı, güçlü motorlu, ve termik koruması bulunmayan ya da iptal edilmiş ürünlerdir. Termik koruma rezistans ısısının yükseldiği noktada motorun zarar görmemesi için rezistansın akımını kesen özel bir devredir. İnsanlar bunu genelde Fön Makinem bir sıcak bir soğuk üflüyor şeklinde anlatırlar. Bu devrenin amacı Fön Motorunun yüksek ısı nedeniyle kömürlerinin hızlı erimesini önlemek ve makinenin ömrünü uzatmaktır. Anlaşılacağı gibi Fön Makinelerinde bu koruma bulunmadığı ve daha yüksek ısı ile çalışıldığı için Kuaför Fön Makinelerinin kullanım ömrü daha kısadır. Fön Makinesinin ağzının dar olması, kademeli çalışabilmesi, yüksek üfleme ve ısı kabiliyetine sahip olması ve  tutulan kısımlarını ergonomik olması seçimde belirleyici etkenlerdendir.

Fön Makinesi Bakımı nasıl yapılır?

Fön Makinelerinin en önemli düşmanı tozdur. Özellikle arka kısımdaki hava giriş bölmesine biriken toz makine için çok zararlıdır. Uzun süre çalışılan makinenin arkasındaki hava giriş filtresine saç ve tozlardan oluşan bir tortu birikir. Bu tortu hava girişini kısıtlar. Makinenin içine daha az hava girmesi daha az hava çıkması yani üfleme basıncında büyük azalma demektir. Ayrıca cihazın içinden az hava geçtiği için rezistansın ısısı havaya iletilemez ve rezistans aşırı ısınarak Fön Makinesi nin kasası üzerinde ve motoru üzerinde tahribata başlar. Bu da motorun yanması, kasanın kırılması, ya da rezistansların yerinden çıkarak birbirleri ile temas edip kısa devre yapması ile sonuçlanabilir. Fön Makinesinin arkasındaki hava filtresi düzenli olarak kontrol edilip hava girişini engelleyen tüm engeller temizlenmelidir.

Fön Makinesi elektrkli bir cihaz olduğu için kesinlikle nem ve sıvı temasından uzak tutulmalıdır. Islak saçla yapılan uygulamalarda fön makinesini içine sıvı akmamasına çok dikkat edilmelidir. Bu hayati tehlike yaratabilecek bir durumdur.

Ayrıca Fön makinesi çarpmalardan ve düşmelerden korunmalıdır. Kasa içindeki elemanlar çarpma ve düşmeye karşı hassastır. Fön makinenizin her hangi bir şekilde düşmesi içindeki bağlantı noktalarının kırılmasına, pervanesini çıkmasına, ve cihazının çalışmamasına neden olabilir.